Om politiker ska beredas tillträde till skolan för att propagera för sin sak diskuteras flitigt. (SvD) Självklart ska skolan undervisa om politik och vårt demokratiska system, det är ju en central del i skolans uppdrag, men det blir ju inte omöjligt för att politikerna hålls utanför skolans område.
Vi kan ju t ex undevisa om marinbiologi utan att hoppa i plurret!
Länkar till andra bloggar om: skola, skolan, skolpolitik, skoldebatt, utbildning, utbildningspolitik, politik, demokrati,
Politik i skolan är lika logiskt som att skicka ut 18 åriga snorungar i krig för någon bankirfamiljs privata agenda och göra profit på befolkningen.
lol dom flesta ungdomar nuförtiden är väl medvetna att politiker är lögnare.
Ungdomarna idag har mer kunskap om dagslägge än dom vuxna.
Det handlar ju inte om politiker eller politik i skolan. Det kan ju tvärtom vara berikande med en ”riktig” debatt mellan olika partier i skolan, på skoltid.
Däremot behöver vi ha ett totalstopp när det gäller den rena propagandan, som dyker upp i skolan via bokbord och annat…
Ja, det har du rätt i. Michaels kommentar visar ju också att det är viktigt att försöka arbeta bort gapet mellan ”vanliga människor” och politiker (som även jag känner av).
Det känns också som att det är en fråga om elevernas rätt till en trygg och säker arbetsmiljö – vilket finns reglerat i skollagen såväl som i arbetsmiljölagen. Att låta partier såsom Nationaldemokraterna göra skolbesök, kan ju äventyra den rätten, tror jag. Det är bara att stämma av med sig själv: hur ogärna hade man inte velat stöta ihop med SD eller ND i skolkorridoren och få deras flygblad uppkört i fejjan? Det hade varit kränkande, inte minst mot elever som nyss anlänt till Sverige.
Yttrandefriheten har gränser. Det är i alla fall min åsikt.
Ja, skolan är inte en offentlig plats. Ska de politiska partierna besöka skolan bör det ske under lektionstid och med lärare som är ansvariga för verksamheten.
Jag är tveksam till att släppa in politiker i skolan av ungefär samma anledning som jag är motståndare till religiösa friskolor.
Man kan helt enkelt inte lita på deras objektivitet.
Se bara Moderathärvan i Stockholm.
Dessutom minns jag tydligt MUF kulturen från gymnasietiden.
Grovvitsar kombinerat med grandiosa bananskal.
De kan möjligen få komma samtidigt allihopa och ställa sig på Aulans scen. Ungefär som när det är teater.
Schimpanser i bur.
Ja, det demokratiska teaterspelet kan ju vara intressant att se, men ytterligare en vits skulle ju kunna vara att eleverna ser att även politiker kan vara ”vanliga människor”… Mer ett möte med personer som har valt ett speciellt yrke än propaganda för deras åsikter.
Direktdemokrati aer loesningen. Den ger folket/eleverna ansvaret att utforma sin egen skola. Laerarna skall agera Sokrates och Platon och guida eleverna till beslut baserade paa logiska tankar.
MVH
MrPerfect72
Medlem av http://www.aktivdemokrati.se