På utvalda platser i Malmö har någon skrivit meddelanden genom att linda plastband på staketen. Vid en av södra Sveriges fulaste korsningar kan man läsa ”DU ÄR VACKER SOM DU ÄR” och så här ser Kirsebergsskolans staket ut.
Finns texterna även i andra städer?
Någon som vet vem avsändaren är?
Lyssna på ”Secret Messages” med Electric Light Orchestra
Detta påminner mig om en förmiddag härom året, när jag stod och väntade på att banken skulle öppna. Oseende stirrade jag framför mig, så där som man gör, på bankens stiliga fasad. På sina ställen bröts ljusspelet i den blanka marmorn av vitputsade ytor, som tillsammans gav ett luftigt men solitt intryck. Små bokstäver med svart krita mot det vita viskade just det: Du är fin som du är.
Ovanligt tänkvärt klotter, får jag säga. I Linköping den gången.
http://365malmo.wordpress.com/
Där har du henne!
Tack! 🙂
Hahaha! Vi ligger bakom ”Du är vacker som du är”, vävt med tyg, men sen är det så underbart att det har smittat av sig på! Tack för att du uppmärksammade mig på Kirsebergsskolan, den har jag inte sett.
Pingback: Dagens vante « 365 saker du kan göra – Malmö