I veckans Musikfoto är uppdraget att välja ”en låt som du kopplar ihop med skolgången” och ett eget foto som illustration. Eftersom jag skrev om Magnus Uggla för en vecka sedan så fortsätter jag i stället att pracka på de övriga stackars deltagarna hårdrock 😉 , men det kan ju vara nyttigt med omväxling!
Skulle jag välja W.A.S.P, Iron Maiden, Motorhead, Judas Priest, Accept, Mötley Crüe eller kanske Kiss? Alla dessa band och många till hjälpte mig att klara av skoltiden och deras namn prydde alla mina skrivböcker. Jag väljer Ozzy Osbourne, dels för att han har varit en av mina favoriter under många, många år och dessutom har jag en bild som passar bra som illustration… För övrigt är känslan av att vilja yla mot månen som en varulv något jag känner igen från skoltiden; en känsla av att längta bort…av att vilja ge sig ut på äventyr och att inte följa alla regler… Jag minns när den här videon visades på TV för första gången och hur bra jag tyckte att den var! Även om videon inte är något speciellt i dag så tycker jag att låten håller fortfarande!
Länkar till andra bloggar om: musik, hårdrock, Ozzy Osbourne, musikfoto, foto, fotografi, fotografering, fotobloggar, fotoutmaning, bilder, bild, månen,
ha ha ha…ja vi var nog totalt olika i musiksmak iallafall 🙂 Hårdrock är verkligen inte min grej och har aldrig varit…Men att känslorna för att inte alltid följa regler…den har man ju stött på 🙂
har inte lyssnat så mycket på ozzy.
men vilken vacker bild på månen =)
Åhh… Ozzy och black sabbath är såå bra. Skitsnygg bild på månen också =)
Det är en så underbar video för att det är så mycket jobb bakom den, samtidigt som det genomgående är med glimten i ögat. Härligt med lite hårdrocksnostalgi såhär på lördagkvällen!
Jag gillar verkligen Ozzy … tycker han är störtskön!
/Eva
Den låten har jag fått lära mig ”på äldre dar”. Har man tonårssöner som gillar hårdrock så har man.
Vacker bild på månen! /Anette
Ozzy har hunnit skapa en hel hög med klassiker innan han körde sin familje såpa på TV!
Till mina döttras förvåning så gillar jag detta!Speciellt när jag kör bil ensam!