Dagens mysterium

Deepedition uppmärksammade mig på en ny ”spännande” blogg i dag. En person som påstår att hon är Inger Johansson ”fd. kommunstyrelseledamot, kristdemokrat och frälst” har startat en blogg som är antingen djupt upprörande, eller riktigt rolig! Det beror på om man tror att det handlar om satir eller inte. Själv lutar jag åt att det är ett ”skämt”; jag hoppas verkligen det!

Bedöm själv; du kan ju börja med det här inlägget, där ”Inger” antyder att personer som inte hört talas om Jesus inte är människor och att tron på Jesus innebär att svälten i Afrika kan stoppas, och det här inlägget om Sverigedomokraternas betydelse för alliansen.

Missa inte hennes banner, ”Fyra ord; Kristen och ödmjuk men rättvis” 🙂
inger-johansson

Länkar till andra bloggar om: , , , , , , ,

Uppdatering: Bloggen ÄR fejk och på Dagen spekulerar man i syftet; spännande det med! Bloggen är ju väldigt välgjord och uttalandena inte tokiga att de är osannolika; det finns ju tyvärr människor som är så förblindade av sin tro. Det som avgjorde för mig var att ”hon” så tydligt använde Kd´s logga (trots att man skriver ”Kristdemokrat” i stället för partiets namn) och att hon påstod att hon suttit i kommunstyrelsen. Även så rabiat kristna brukar vara försiktiga med att visa sin samhörighet med Kd…omtänksamt av dem!

Annons

Om ChristerMagister

Bloggande lärare med fotointresse.
Detta inlägg publicerades i Debatt och politik, Humor, religion och märktes , , , , , , . Bokmärk permalänken.

9 kommentarer till Dagens mysterium

  1. Sara skriver:

    Oj oj!

    Intressant med bannern också, var kommer de fyra orden in? Hur jag än räknar får jag det inte till fyra…

  2. Sara skriver:

    Bannern igen. Hur tänker man med kristen och ödmjuk MEN rättvis. Är ödmjuka personer vanligtvis inte rättvisa? Eller kristna? Och hur är då rättvisa människor (uppenbarligen inte kristna eller ödmjuka).

    Om man sedan läser hennes inlägg, ex:

    ”Jag berättade tidigare om min väninna Inga-lill som befinner sig i Liberia och räddar afrikaner och plötsligt så går drevet och uppfattningen att det är fel på att rädda sina medmänniskor framförs med höga röster.
    För er som sov på lektionstid och inte har fått lära er vad missionsbefallningen är så skall jag berätta det för er.”

    Verkligen ödmjukt…

  3. christermagister skriver:

    🙂 Jag skulle kunna tänka mig ”Kristen, MEN ödmjuk och rättvis”…men det stämmer ju inte heller…

    Jag gillar hennes svar i kommentarerna som bara är bibelcitat också…

    Tyvärr finns det väl personer som tror på det där sättet, men det är svårt att tro; särskilt om någon som suttit i kommunstyrelsen!

  4. Jessica Nyberg skriver:

    Det är definitivt fejk.

    /Jessica

  5. Pingback: Deepedition » Inger, Jesus och Amalia

  6. Pingback: Inger - Kristdemokrat « PushedUpSleeves

  7. calandrella skriver:

    För en gångs skull, christermagister, är vi helt överrens :-).

  8. Kristian Grönqvist skriver:

    Synd för det var ett kul tips…

  9. Pingback: Ett PR-trick på bekostnad av KD och kristna? | Dagen Emanuel Karlsten

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s